Çorlu’daki Tren Kazası Neden Oldu?

Deray

Merhaba Arkadaşlar,

Tekirdağ çorluda olan tren kazası ile ilgili;

Kaza neden meydana geldi? Kazayı doğuran en büyük sebep nedir? Gibi sorular hepimizin merak ettiği sorular.

Peki son kazada, kazanın sebebi olan “deray” ın anlamı nedir.

Deray, tren kazalarının en büyük sebeplerinden biridir. İngilizce bir kelime olup anlamı trenin belirli vagonlarının herhangi bir sebeple raylardan ilişkisinin kesilmesidir. Yetkililer, böyle bir arızayı dilimizde anlamını direk telaffuz etmek yerine; neden sıradan bir İngilizce kelmeyi sanki çok önemli bir teknik termmiş gibi telaffuz etme gereksinimi duyuyorlar. Herhalde mutlaka geçerli!  sebepleri vardır sanırım.

Peki bir tren niçin raylardan çıkar ?

Aslında çok basit bir cevabı var. Rayların aşınması veya raylardaki contaların – cıvataların gevşemesi veya çıkmasından dolayı raylar doğrusal lığını kaybeder, birbirine göre eksensel deformeler meydana gelir. Bundan dolayı da tren raydan çıkar. 

Bu durumun meydana gelmesi, hemen akla tren raylarındaki “bakımı” ın yetersizliğini getirir. Özellikle eski raylara inip bakıldığında, yukarıda bahsettiğimiz conta, cıvata gevşemesi veya düşmesini kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Her nekadar bu olayı yağış sonrası ray altındaki toprak kaymasına bağlasalarda bu ihmal için  böyle bir bahanenin arkasına sığınılmamalıdır. Çünkü bu bahanenin ardında 24 can vardır. Her işte olduğu gibi bu olayda da bir zaafın olduğu kesindir. Yetkililer mutlaka bu kazadan sonra biraz daha eski defterleri kurcalayıp, bu kazadan ders çıkarıp; daha sonra gerekli önlemleri alacaklardır. Daha organize bir sistem kurulup rayların bakımları tekrar gözden geçirilmeli ve gündeme getirilmelidir. Ama bu sistemsel bakımlar mevsimsel olmamalıdır.

Bir işi en iyi yapan şey işin sürekliliği ve devamlılığıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir