Türkiye Rüzgar Enerjisinde Nerde?(2018)

Rüzgar Enerjisi 

Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki yeri, merak ettiğimiz konulardan biri bence. Çünkü “Türkiye’de ne kadar rüzgar enerjisi olabilir ki?” ve “tahminimce çok fazla değildir” diyorsunuz dur kesinlikle.

Rüzgar enerji santrallerinin kurulu gücü 2018 yılında 6.504 MW’a yükselmiştir. 2007 de sadece 146 MW olan bu değer 2010 yılında 1.329 MW, 2015 yılında ise 4.718 MW değerine ulaşmıştır. 2015 yılından sonra kurulu güç, ortalama her yıl %15-20 arası büyümektedir.

Peki bu 6.504 MW gücünün anlamı nedir?

Yaklaşık, 3 Atatürk barajı demek. Ortalama 6 milyon kişinin elektrik enerjisi demek. Çok fazla bir değer olmadığını düşünebilirsiniz; ancak, her yıl %15 büyüdüğü hesaba katılırsa 2020-2025 yılları

arasında 10-15 milyon kadar kişinin elektrik enerjisini karşılayacak demektir. Bu da ülke nüfusunun yaklaşık %18 inin elektrik ihtiyacını karşılayacak demek.

Rüzgar enerjisi doğada sınırsız ve sonsuz şekilde var. Kullandıkça bitmez, tükenmez:). Bunu da düşünmenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

Peki ülkemizin rüzgar enerjisi, kurulu güç bakımından dünyadaki yeri nerede. Bu verilerin bu kadar iyi olduğunu inanın ben dahi bilmiyordum.  Şu anda Türkiye, gelişmiş ve büyük Avrupa ülkelerinin de olduğu tabloda  12. sırada. Çok gelişmiş dediğimiz Japonya’da bile kurulu güç 3.234 MW dır.

Polat enerji, Güriş, Demirer Enerji gibi enerji firmaları Türkiye’deki rüzgar enerji santrallerini kuran en büyük şirketler arasında ilk sırayı paylaşmaktadırlar.

Sözün kısası ülkemizde rüzgar enerji santralleri hızla artmakta ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen yüzdesel olarak elektrik miktarı gün geçtikçe artmakta. Ülkemizde hala böyle gelişmelerin olması mutluluk verici.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir