HTC U Ultra

Htc U Ultra…

Android dünyasının ilk markası sayılabilecek HTC’nin piyasaya çıkmış birçok telefonu vardır. Bu telefonlar, sağlamlığı ve özellikle HTC nin kendi arayüzü Sense ile geniş bir fan kitlesine sahiptir.Ancak son yıllarda ekran kasa oranları ve fiyat politikaları yüzünden HTC ülkemizde neredeyse çekilme durumu ile karşı karşıya kalmıştır. Şimdi HTC ve HTC U Ultradan biraz bahsedelim.

Bu olumsuzlukların yaşandığı son birkaç yılın ardından  Google HTC’nin telefon birimini yaklaşık 1.1 milyar dolara satın almış ve tabiri caiz ise HTC kısmende olsa şaha kalkmayı başarmıştır. Bu durumu farkında olan ülkemizdeki bazı teknoloji ve online mağzaları Türkiye Garantili HTC markalı telefonlar satmaya başlamıştır.

Bu gelişimin ilk ayak telefonlarından olan neredeyse birbirinin aynı donanıma sahip olan HTC 10 ve HTC U Ultradır. En büyük farkları işlemcileri ve ekran büyüklüklerdir.

HTC U Ultra Snapdragon 821 işlemcisine sahip bir telefondur.  Snapdragon 845 lerin konuşulduğu bu günlerde eğer büyük ekran bir telefon seviyorsanız fiyat performans (FP) ürünü olan bu ürün en iyi seçeneklerden biri olabilir. Eğer ekran kasa oranına çok takılmıyor iseniz. Çoğu kimseler HTC yi kaba bir telefon nitelendirirlerken aynı kişiler İPhone dan (8 plus) hiç söz etmiyorlar. Zira İPhone 8 inde ekran kasa oranı(%67.5) neredeyse aynı seviyelerdedir hatta daha kötü olduğu da söylenebilir. Bu kıyaslama marka takıntısı olan arkadaşlara yöneliktir. 🙂

U Ultra’nın hem arka hem ön kamerası kullanıcıları oldukça memnun edecek seviyededir. Arkada 12 mp 1.8 diyafram açıklığına sahip bir kamera, önde ise 16 mp lik f2.0 diyafram açıklığına sahip bir kamera konumlandırılmıştır. Arka kamera DxOMark’dan 88 puan alarak zamanının(2017 ilk çeyreği) en iyi skorlarından birine sahiptir. Günümüzde çıkan HTC U12 Plus’ın kamerası aynı kıyaslama ile DxOMark’dan 103 puan alarak 2. sırayı elde etmişti.

U Ultranın tabiki beni üzen eksik yanları da var. Bunlardan biri video çekimlerinde 1080 (60fps) çekiminin olmayışı. Bu bir eksiklik. Aynı eksiklik U11’de de vardı ancak; HTC hemen bir güncelleme yayınlayarak hatasını bir anlamda telafi etmiş oldu. Ama aynı şans, U ultra için geçerli değil maalesef.

Sözün kısası eğer HTC fanı iseniz ve büyük telefon kullanmakta bir sıkıntınız yok ise HTC U Ultra iyi bir seçenek.

 

 

HTC U Ultra” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir